2025-03-19

2025-03-18: Јубиларна конференција ДИДС 2025: Визија будућности интернета

У Београду је данас одржана петнаеста, јубиларна конференција Дан интернет домена Србије (ДИДС 2025), која је окупила водеће стручњаке из области дигитализације, интернет регулативе и технолошких иновација. Под слоганом „Back to the Future“, конференција је понудила свеобухватан преглед трендова који обликују интернет у будућности, уз посебан фокус на дигиталну трансформацију, заштиту приватности и економске аспекте дигиталног доба.

Кључно предавање: Повратак основним принципима интернета

Кључно предавање под називом „Повратак у будућност: ка снажнијем интернету“ одржала је Полина Малаја, која је истакла да је првобитна визија интернета као децентрализоване и отворене мреже угрожена све већом централизацијом технолошких гиганата. У свом излагању, Малаја је нагласила значај враћања основним принципима интернета – отворености, безбедности и интероперабилности. Такође је упозорила на изазове које доносе нове технологије попут вештачке интелигенције (AI) и проширене стварности (XR), као и на опасност фрагментације глобалне мреже.

Дискусија о регулацији и пословним хоризонтима интернета

Једна од најзапаженијих дискусија била је панел-дискусија „Будућност интернета: Регулатива, технологије и пословни хоризонти“, на којој су учествовали стручњаци из различитих сектора: Кристијан Кауфман (ICANN), Растко Петаковић (Karanović & Partners), Мика Тасић (креативни технолог из Велике Британије), уз модерацију Данка Јевтовића, члана Управног одбора РНИДС-а.

Једно од централних питања било је како различите државе регулишу интернет. Док Европа настоји да уведе јединствене стандарде приватности и заштите корисника, земље попут Кине примењују строгу централизовану контролу. Панелисти су указали да будућност интернета зависи од баланса између иновација и регулације.

Мика Тасић је говорио о економским аспектима интернета, указујући да је монетизација података један од кључних мотора дигиталне економије. „Корисници интернета су истовремено и радници и потрошачи, а највећу добит извлаче технолошке корпорације које управљају њиховим подацима“, рекао је Тасић.

Индекс дигиталног развоја Србије

Посебно интересовање изазвала је презентација „Индекс дигиталног развоја Србије“, коју су представили Предраг Милићевић и Никола Јовановић. Истраживање је показало да дигитални индекс Србије износи 46,97 од могућих 100, што сугерише да постоји велики простор за унапређење дигитализације у домаћем привредном сектору.

Кључни налази истраживања:

  • Две трећине фирми има веб-сајт, али се он углавном користи за основну презентацију.

  • 79% компанија користи друштвене мреже за пословање, при чему је Facebook најзаступљенија платформа (80%).

  • 55% фирми користи апликације за комуникацију, али само 25% има чет-подршку на својим сајтовима.

  • Сектор производње показује бољу дигиталну адаптацију од услужног сектора.

Сајт индекс.срб омогућава компанијама да процене свој ниво дигитализације и добију препоруке за унапређење пословања.

Дигитална трансформација у Србији

У занимљивом предавању „Дигитална трансформација на српски начин“, Иван Минић је указао на разлике између теорије и праксе у дигитализацији домаћих компанија. Са дозом хумора, приказао је примере успешне примене дигиталних алата у Србији, наглашавајући да је за праву трансформацију потребно више од просте онлајн присутности – неопходне су дубоке промене у размишљању, организацији и пословним процесима.

Хуманитарна иницијатива „Локалац на интернету“

Још један значајан сегмент конференције био је пројекат „Локалац на интернету“, који је представила Маријана Борковић. Ова иницијатива РНИДС-а од 2020. године спаја дигиталне платформе са хуманитарним радом, кроз продају брендираних производа и подршку младим талентима.

Један од најинспиративнијих примера био је успех ученица Математичке гимназије, које су уз подршку пројекта посетиле CERN, водећи светски институт за нуклеарна истраживања. Осим тога, најављена је сарадња са удружењем Лице улице и планирање мурала у Београду.

Презентација успешних примера коришћења .rs домена

У наставку програма конференције ДИДС 2025, приказан је уводни филм који је представио успешне примере употребе .rs домена. Овај сегмент је пружио увид у то како домаће компаније и појединци користе национални интернет домен за изградњу дигиталног идентитета и пословног успеха.

Како интернет домен постаје срж бренд стратегије

Након филма, Иван Станимировић и Миомир Попесков одржали су презентацију под називом Domen.rs студија случаја: Како настаје бренд. У излагању су поделили практичне савете о значају интернет домена у креирању снажних брендова, наглашавајући да домен може играти кључну улогу у стратегији брендирања, често надмашујући традиционалне SEO методе оптимизације.

ДИДС квиз – завршница у динамичном духу

Конференција је завршена интерактивним ДИДС квизом, који је на забаван начин тестирао знање учесника о интернет доменима, дигиталним трендовима и историји интернета. Овај сегмент је додао динамичну и едукативну ноту финалу програма, омогућавајући учесницима да се такмиче и провере своје знање у пријатељској атмосфери.

Закључак: Потврда значаја ДИДС конференције

Јубиларно 15. издање ДИДС конференције још једном је потврдило свој статус водећег догађаја за дигиталну заједницу у Србији. Комбинујући стручне анализе, практичне примере и инспиративне иницијативе, конференција је пружила дубљи увид у будућност дигиталног екосистема и нагласила значај интернет домена у модерном пословању.

Линк https://dids.rs/ 

Снимак конференције доступан је на званичном YouTube каналу РНИДС-а (https://www.youtube.com/live/bTzagbbfq4k?si=gNEYQlc6DKEc-vDn).

#ДИДС #DIDS #RNIDS #РНИДС #мобилнимилан #Београд



Наслови последњих публикованих порука

Наслови са мог блог пројекта "Смедеревска Паланка OnLine"